Виставка “Володимир ЮРЧИШИН: мистецтво книги” − 2015

Володимир Юрчишин – видатний український митець, графік, художник шрифту, майстер книжкового оформлення, Заслужений діяч мистецтв України (1990), лауреат Державної премії України ім.Т.Шевченка (1990) за художнє оформлення видання “Літопис Руський” (1989). На виставці були представлені експонати з колекції Музею книги і друкарства України та серія “Думи”, люб’язно надана Національним художнім музеєм України.

Виставка “Володимир Юрчишин. Мистецтво книги”, відкрита до 80-річного ювілею художника, презентувала його різнопланові твори, а також особисті нагороди, фото, книги в його оформленні. Експонуються як відомі роботи Володимира Юрчишина: оригінальні ескізи, шрифти, ілюстрації, дошки та макети до шевченківських видань, “Літопису Руського”, “Українських народних пісень в записах Осипа та Федора Бодянських”, Якова Запаска, Ярослава Ісаєвича “Пам’ятки книжкового мистецтва”, так і твори, що відкривають нам “невідомого” Юрчишина.

Серед останніх – серія “Думи” (вміщує кольорові ілюстрації та їх начерки, тексти авторським шрифтом до українських народних дум, що їх автор мріяв видати друком), ескізи календарних аркушів, геометричні орнаменти, супрематичні композиції, станкові твори, зокрема автопортрет; ескізи, ілюстрації, шрифти та макети книг, що не були видані: “Густинський літопис. Синопсис”, “Ольга Кобилянська. Твори у 2-х томах”, а також “Шевченківська енциклопедія”, що через цензурні утиски була видана під назвою “Шевченківський словник”, та інші.

Володимир Юрчишин завжди працював з книгою комплексно, створюючи не окремі композиції до обкладинки чи титулу, а книжкові макети, поєднані у гармонійне ціле. Елементи книги (футляр, суперобкладинка, оправа, титул, шмуцтитули, і т.д.), грамотно спроектовані засобами книжкового оформлення (шрифт, орнамент, ілюстрація), завжди майстерно поєднувались у макетах В.Юрчишина у цілісний мистецький об’єкт – книгу.

На час створення виставки колекція Музею книги і друкарства України налічувала понад 700 оригінальних робіт Володимира Юрчишина – найбільше зібрання творів та документів художника в Україні. Ця колекція є унікальною і значущою.

Виставка була створена за підтримки родини Юрчишиних і діяла з 27 липня до 4 жовтня 2015 року. На відкритті було презентовано каталог виставки – перше окреме видання, присвячене художникові:

  • Володимир Юрчишин. Мистецтво книги: Вибране з колекції Музею книги і друкарства України. Каталог. / упорядкув. В.Белиба, Н.Глоба, А.Довбуш, Г.Ємець, Г.Сокиріна; вступ. стаття І.Дудник; художнє оформ. В.Мітченко; макет О.Здор. – К.: Музей книги і друкарства України. – 2015. – 92 с., іл. – academia.edu – pdf.

Галерея світлин з відкриття виставки – автор фото Богдан Пошивайло:

Джерело: facebook.com.